Wyjazd seminarium naukowego do Drezna

Około trzech godzin trwała podróż ks. prof. Bogdana Ferdka i jego doktorantów z małżonkami z Wrocławia do Drezna. W czwartek 18 stycznia swoje pierwsze kroki skierowali do rzymsko-katolickiej katedry Trójcy Świętej. Usytuowana w centrum Drezna świątynia, nazywa czasami Katedrą Dworską, to jedna z największych nowożytnych budowli sakralnych na terenie Saksonii. W krypcie kościoła znajdują się grobowce Wettinów oraz srebrna kapsuła z sercem polskiego króla, Augusta Mocnego. Obok katedry znajduje się słynna Opera Sempera zbombardowana w czasie wojny i odbudowana niedługo po niej.

Kolejnym kościołem odwiedzonym podczas wyprawy był luterański Frauenkirche, który został całkowicie zniszczony podczas bombardowania Drezna w 1945 roku. Przez kilka powojennych dziesięcioleci stanowił smutną lekcję niszczycielskiej siły działań wojennych. W latach 1994–2005 kościół mariacki został odbudowany, a jego główną atrakcją jest taras widokowy znajdujący się na kopule. Stamtąd rozpościera się piękna panorama Drezna. Możliwe jest także spojrzenie w dół – do wnętrza świątyni – dzięki szybie umiejscowionej na szczycie kopuły. Uczestnicy wyprawy mieli możliwość spoglądać z góry na pięciopoziomowe empory oraz przekonać się o wielkości tego kościoła.

Niestety Galeria Obrazów Starych Mistrzów przywitała turystów zamkniętymi drzwiami, za którymi można podziwiać m.in. Madonnę Sykstyńską – jedno z najsłynniejszych dzieł Rafaela. Tym samym kolejna wizyta w Dreźnie nie jest opcjonalna, lecz obowiązkowa.

Ostatnią odwiedzoną świątynią był kościół Krzyża Świętego (Kreuzkirche). W średniowieczu mury kościoła skrywały fragment najcenniejszej relikwii Męki Pańskiej, czyli fragment krzyża Chrystusa. Budowla wielokrotnie palona i niszczona, zbombardowana w czasie II wojny światowej został dekadę po jej zakończeniu odbudowana. Współcześnie uderza jej surowy wygląd będący jedynie cieniem przedwojennego wyglądu. Kilka lat temu w tym ewangelickim kościele kazanie miał okazje głosić jeden uczestników wyjazdu – ks. Andrzej Fober.

Popołudniu uczestnicy wyprawy wspięli się na twierdzę Königstein położoną   nad brzegiem Łaby na terenie popularnego obszaru turystycznego zwanego Szwajcarską Saksonią. W czasie pierwszej i drugiej wojny światowej na terenie fortecy funkcjonowały obozy jenieckie, a także ukrywano liczne dzieła sztuki pochodzące z okolicznych saskich muzeów. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu na szczycie płaskiej skały wznoszącej się około 40 metry ponad Łabę twierdza pozostała nigdy niezdobyta.

Drezno oraz jego okolice stanowią nie tylko atrakcję dla miłośników sztuki i pięknych krajobrazów, lecz mają także coś do powiedzenia w dziedzinie teologii. Po pierwsze jest to teren pokojowego spotkania dwóch chrześcijańskich tradycji: katolickiej oraz ewangelickiej. Po drugie Drezno jest do dzisiaj świadectwem niszczycielskiej siły wojny, która zawsze rozpoczyna się od zdetronizowania Boga oraz podeptania godności człowieka. Podniesione z gruzów miasto – podobnie jak Wrocław czy Warszawa – jest historią zamkniętą w kamieniu i przekazywaną kolejnym pokoleniom katolików oraz ewangelików.

                                                                                                tekst: Paweł Beyga

                                                                                             zdjęcia: Ewa Wolnica