KRONIKA WAKACYJNEGO WYJAZDU SEMINARIUM DOKTORANCKIEGO ŚLADAMI WIELKICH TEOLOGÓW 10 -24 sierpnia 2011

Dzień I

Wyjazd spod Wrocławskiego Seminarium Duchownego i przejazd przez Görlitz do Speyer – miejsca związanego z Edytą Stein (św. Teresą Benedyktą od Krzyża, współpatronką Europy). Edyta Stein pracowała w Speyer w Gimnazjum Sióstr Dominikanek. Zwiedziliśmy pokój, w którym mieszkała przyszła Święta. W czasie Reformacji w tym mieście po raz pierwszy jej zwolenników nazwano protestatami. Na pierwszy nocleg zatrzymaliśmy się w Międzynarodowym Centrum Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu, założonym przez Sługę Bożego Franciszka Blachnickiego.

Dzień II

Przyjazd do Lyonu, gdzie miała miejsce dzielna przeprawa samochodem Pani Agnieszki po wąskich i stromych uliczkach tegoż miasta. Lyon to miasto św. Ireneusza oraz dwóch soborów: Lyońskiego I (1245) i Lyońskiego II (1274), na którym zawarto unię z Grekami. W drodze na ten ostatni Sobór zmarł św. Tomasz z Akwinu, a w czasie Soboru św. Bonawentura. Zaś uczestnikiem Soboru był św. Albert Wielki.

 

Dzień III

Trzeciego dnia mogliśmy zwiedzić malownicze, średniowieczne miasteczko Carcassonne, gdzie stare uliczki są tak wąskie, iż tylko rycerz na koniu mógł tamtędy przejechać. Po tak bogatym deserze zwiedzania dnia trzeciego udaliśmy się na miejsce spoczynku w Toulouse.


Dzień IV

Toulouse (Tuluza) – miejsce gdzie zostały złożone doczesne szczątki jednego z największych myślicieli chrześcijaństwa – św. Tomasza z Akwinu, który zmarł 1274 r. w drodze na II Sobór Lyoński.

Dzień IV – VII

Lourdes – miejsce objawień Matki Bożej młodej, czternastoletniej dziewczynie św. Bernadecie w roku 1858, które miały miejsce po uroczystym ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus przez Piusa IX.

Postój w tym miasteczku trwał przez trzy dni, w których mogliśmy napełnić się duchowymi przeżyciami podczas: międzynarodowej Eucharystii 15 sierpnia i procesji różańcowej oraz poprzez nawiedzenie groty objawienia i zaczerpnięcia wody ze źródełka. Drugiego dnia pobytu w Lourdes zwiedziliśmy Mosty Hiszpańskie położone w Pirenejach francuskich.

Dzień VII – IX

Przyjazd do Santiago de Compostela – miejsca kultu św. Jakuba Większego jednego z dwunastu apostołów. Od średniowiecza Santiago de Compostela, stanowi jeden z trzech głównych celów pielgrzymek (obok Rzymu oraz Ziemi Świętej). Wśród współczesnych pielgrzymów wyróżniającą grupę stanowią rowerzyści. Oprócz modlitwy i zwiedzania był czas na odpoczynek nad pięknym wybrzeżem Atlantyku.


 

Dzień IX

Dnia dziesiątego kierując się w stronę Madrytu zatrzymaliśmy się na ziemi portugalskiej, a następnie skierowaliśmy się do Ávili, miejsca związanego z Teresą Wielką, Janem od Krzyża i Janem z Avili. Avila, mimo swojego obronnego, wprawiającego w zachwyt obwarowania, przywitała nas serdecznym klimatem średniowiecznego miasteczka i gorącem słońca. Zwiedzając miasteczko śladami św. Teresy mogliśmy przez chwilę przenieść się do innej epoki.

Dzień X – XII

Madryt. Pierwszego dnia po zwiedzaniu miasta i zakwaterowaniu wśród rodzin hiszpańskich, gdzie mogliśmy doświadczyć ogromnej życzliwości, przeżyliśmy Drogę Krzyżową ulicami miasta z Papieżem Benedyktem XVI. Drugiego dnia kontynuowaliśmy zwiedzanie Madrytu. Noc spędziliśmy na czuwaniu modlitewnym, które rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu. W niedzielę, wraz z około 2 milionami pielgrzymów z całego świata uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej przez Benedykta XVI na madryckim lotnisku wojskowym Cuatro Vientos. Po tej mszy św. rozpoczął się powrót do Wrocławia na spontana, (czyli, jedziemy ile damy rady i nocujemy, gdzie się znajdzie miejsce).



Dzień XIII

Po nieprzespanej nocy i krótkim porannym postoju w Monaco dojechaliśmy do Pawii (Włochy), gdzie zostały złożone relikwie św. Augustyna. Po nawiedzeniu grobu św. Augustyna i św. Boecjusza oraz po zwiedzeniu miasta dojechaliśmy do włoskiego miasteczka Trento (niem. Trient, pol.Trydent), gdzie miał miejsce jeden z najważniejszych soborów powszechnych Kościoła katolickiego (15451563). Nocowaliśmy w hotelu na rynku naprzeciw katedry, którą widzieliśmy z okien naszych hotelowych pokoi.


Dzień XIV

Po zwiedzeniu trydenckiej katedry wyruszyliśmy do Wrocławia zatrzymując się na obiad w Monachium. W cieniu Katedry Najświętszej Maryi Panny spożyliśmy prawdziwy bawarski obiad. Po zwiedzeniu Katedry (arcybiskupem był Joseph Ratzinger) i kościoła św. Ludwika (pochowany Romano Guardini, profesor WT Uniwersytetu we Wrocławiu, o czym przypomina Encyklopedia Wrocławia) oraz spacerze po Englische Garten kontynuowaliśmy drogę powrotną. Granice Polski przekroczyliśmy w Görlitz/ Zgorzelec i niejako zataczając koło naszej wyprawy po przejechaniu ponad 8 tysięcy kilometrów przez 7 krajów (Niemcy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Monaco, Włochy, Austria) szczęśliwie wróciliśmy do swoich domów.

Daniel Prentki

 


Dodaj komentarz